lepiej wiedzieć

Budowa oka

OKO – czyli narząd wzroku człowieka jest najważniejszym ludzkim zmysłem, aż 80% informacji o otoczeniu dociera do nas przez oko, a 40% aktywności naszego mózgu jest dedykowana widzeniu.

Powstawanie obrazu w oku to skomplikowany proces, przekształcenia światła w impuls elektryczny, który poprzez nerwy oka tworzy w mózgu obraz tego, na co patrzymy.

Światło odbite od przedmiotów przechodzi przez rogówkę i wpada do oka. Ilość światła , jakie wpadnie do środka, zależy od aktualnego rozszerzenia źrenicy. Im ciemniejsze światło tym źrenica bardziej rozszerzona. Szerokość źrenicy dopasowuje się zatem do jasności światła.

To dlatego budowa oka i wady wzroku są ze sobą powiązane. Czasem są to wady wrodzone (struktura oka odbiega od normy), a kiedy indziej problemy ze wzrokiem są skutkiem niewiedzy lub wypadku. Poznając poszczególne elementy oka i jego funkcje łatwiej jest nam zadbać o oczy na co dzień, aby długo cieszyć się dobrym wzrokiem.

Jak jest zbudowane oko?

Schemat budowy oka jest prosty:

  • gałka oczna – najważniejszy element narządu wzroku, tutaj światło jest przekształcane w obraz;
  • aparat ruchowy oka – 6 mięśni, które odpowiadają za ruch gałki ocznej. Dzięki nim możemy spojrzeć w bok, w dół lub górę, a także przewrócić oczami, gdy ktoś według nas mija się z prawdą;)
  • aparat ochronny – to wszystkie elementy oka, które chronią gałkę przed uszkodzeniem.

Na szczególną uwagę zasługują takie części oka jak: powieka górna i dolna (wraz z rzęsami), których zadaniem jest zabezpieczenie oka przed nadmiarem światła oraz zanieczyszczeniami, narząd łzowy oraz – niezwykle ważny – oczodół z powięziami oczodołowymi. Budowa oczodołu zapewnia gałce ocznej m.in. ochronę przed wstrząsami. Do aparatu ochronnego zaliczamy także brwi, które chronią przed zanieczyszczeniami, takimi jak chociażby pot.

 

Jak dbać o wzrok dziecka

  1. Regularne badanie wzroku dziecka!

Jeżeli nie widać żadnych niepokojących objawów u dziecka, pierwsze badanie wzroku powinno być przeprowadzone w wieku 3 lat. Wcześnie zdiagnozowany problem pozwoli na jego rozwiązanie zanim dziecko rozpocznie naukę w szkole.

  1. Uważna obserwacja dziecka!

Niektóre zachowania dziecka, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do natychmiastowej wizyty u specjalisty:

-Mrużenie oczu lub przekrzywianie głowy

– Siadanie zbyt blisko telewizora

– Częste pocieranie oczu

– Gubienie się podczas czytania  konieczność pomagania sobie palcem, linijką

– Trzymanie książki/tabletu/smartfona bardzo blisko oczu

  • Unikanie aktywności wymagających aktywności w bliży, np. czytanie
  • Unikanie uprawiania sportu
  • Przymykanie jednego oka podczas wykonywania pewnych czynności
  • Nadwrażliwość na światło
  • Narzekanie na bóle głowy/oczu
  • Wrażenie, ze oko czasami „ucieka”
  • „Biały refleks” w oczach widoczny na zdjęciach (pojawienie się czerwonego refleksu jest normalne)
  1. Prawidłowa dieta!

Zbilansowana dieta jest także ważna w rozwoju układu wzrokowego. Produkty zdrowe dla naszego wzroku: ·zielone warzywa liściaste, np. szpinak, tuńczyk, łosoś i pozostałe tłuste ryby, jaja, orzechy, warzywa strączkowe, cytrusy.

  1. Ochrona wzroku dzieci przed promieniowaniem UV!

Dzieci są szczególnie narażone na szkodliwy wpływ promieni UV ze względu na wyższą transmisyjność poszczególnych ośrodków układu wzrokowego. Dlatego bardzo ważna jest ochrona oczu okularami — korekcyjnymi lub przeciwsłonecznymi z filtrami. Taki rodzaj ochrony jest niezbędny przez cały rok — także w mniej słoneczne dni oraz zimą — zwłaszcza, gdy jest śnieg, który zwiększa szkodliwe działanie światła UV.

  1. Ograniczenie czasu spędzanego przed ekranami!

Żyjemy w czasach, kiedy bardzo trudno jest całkowicie pozbawić dzieci dostępu do nowych technologii. Coraz młodsze dzieci sięgają po smartfony i tablety. Dzieci do 5 roku życia nie powinny korzystać z ekranów cyfrowych, które są źródłem szkodliwego światła niebieskofioletowego. Należy uczyć dzieci higieny pracy wzrokowej z ekranami (zasada 20-20-20: co 20 minut, spójrz na przedmiot oddalony o 20 m przez 20 sekund). Można także zabezpieczyć wzrok dziecka specjalnymi szkłami okularowymi, które ograniczają dopływ światła niebieskofioletowego do oka.

Promieniowanie UV – okulary przeciwsłoneczne

Ochrona oczu przed promieniowaniem ultrafioletowym jest sprawą zasadniczą dla zdrowia, podobnie jak ochrona skóry za pomocą filtrów przeciwsłonecznych.

Promienie UV mogą powodować nie tylko krótkotrwały dyskomfort (rażące odblaski, zapalenie oczu), ale w dłuższym czasie mogą także prowadzić do nieodwracalnych zmian chorobowych (przedwczesna zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej – AMD). Są niewidoczne i stanowią prawdziwe niebezpieczeństwo dla oczu.

Pamiętajmy, że ochrona przed promieniowaniem UV jest niezbędna przez cały rok. Używanie soczewek przeciwsłonecznych dobrej jakości jest niezwykle istotne. Nie wszystkie soczewki przeciwsłoneczne są jednakowe. Zwykłe barwione soczewki, mimo że przyciemniają oślepiające światło niekoniecznie oferują ochronę przed promieniowaniem UV. Wówczas nasza źrenica oka się rozszerza i wpuszcza do oka jeszcze więcej szkodliwych promieni UV.

Dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne sprawiają, że użytkownik uzyskuje coś więcej niż tylko ochronę wzroku – pozwalają one dostrzec wszystkie detale otaczającej nas rzeczywistości, nie zaburzając percepcji barw.

Okulary przeciwsłoneczne powinny być dopasowane do naszego stylu życia. Nieważne czy żyjemy w mieście czy na wsi, czy wolimy biegać, chodzić, odpoczywać na plaży czy spotykać się ze znajomymi.

Okulary przeciwsłoneczne zostały stworzone po to, aby ludzie z przyjemnością korzystali z najlepszego możliwego widzenia w słońcu, aby dostrzegali małe detale oraz piękne widoki w sposób wyraźny i komfortowy.

Dodatkowo okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją poprawiają kontrast o około 75%, eliminują ostre, oślepiające odblaski od silnie odbijających powierzchni, poprawiają nasz czas reakcji np.: dla lepszego przewidywania podczas prowadzenia samochodu.

Jak dbać o okulary

Aby okulary służyły nam jak najdłużej:

  • Zdejmujemy i zakładamy okulary oburącz.
  • Odkładamy ze złożonymi zausznikami i soczewkami do góry.
  • Po zdjęciu przechowujemy okulary w etui, które chroni przed zgnieceniem.
  • Myjemy okulary środkami zalecanymi przez optyka.
  • Wycieramy czystą i miękką ściereczką mikrofazową, którą możemy kupić w salonie optycznym.
  • Nie używamy środków rozpuszczających lub żrących, aby nie zmieniły się optyczne właściwości soczewek.
  • Naprawy i ewentualne poprawki okularów wykonujemy u optyka.

Nasi wspierający

Zapisz się do Newslettera

Fundacja Widoczne

ul. Mickiewicza 37/28
01-625 Warszawa

tel. kom: 503 123 642 

kontakt@fundacjawidoczne.pl

KRS: 0000938801

NIP: 5252889062

Bank PKO BP SA

Numer konta w PLN:

78 1020 1026 0000 1602 0499 0562

POLITYKA  PRYWATNOŚCI

REGULAMIN PŁATNOŚCI